Dla kogo mały ZUS: jakie warunki należy spełnić?
Prowadzenie działalności gospodarczej to duży stres i wiele formalności. Polskie prawo stara się ułatwiać ten ciężki czas początkującym przedsiębiorcom i ciągle opracowuje szybsze i bardziej nowoczesne procedury. Wsparciem podczas rozwijania nowej jednoosobowej działalności gospodarczej jest także Mały ZUS 2019. Jako
Czym jest mały ZUS 2019?
1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy, które ułatwiają funkcjonowanie jednoosobowych działalności gospodarczych. Przedsiębiorcy mogą płacić obniżone składki proporcjonalnie wyliczone do przychodu. Osoby, które chciały skorzystać z tego ułatwienia musiały to zgłosić do ZUS do 8 stycznia 2019 roku. Zmiana ta była wyczekiwana od dawna przez małych przedsiębiorców, ponieważ dotychczasowe opłaty nie były adekwatne do możliwości finansowych małych firm. Duża składka była barierą, która skutecznie blokowała rozwój małych firm i w negatywny sposób wpływała na ich przeżywalność. Mały ZUS to obok niższej stawki przez 2 pierwsze lata prowadzenia działalności kolejny element wsparcia małych przedsiębiorców. Ulga jest dobrowolna, a zniżka wpłynie na wysokość świadczeń emerytalnych, renty lub zasiłku chorobowego.
Dla kogo mały ZUS?
Państwo polskie wprowadziło to rozwiązanie dla najmniejszych przedsiębiorstw, których przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 roku było to 63 tysiące złotych. Wyliczenia pokazują, że z ulgi korzysta około 200 tysięcy przedsiębiorców. W ciągu 10 lat przyniesie to około 5,4 mln oszczędności. Pewne jest także, że skorzysta z tego rozwiązania więcej firm. Niektóre osoby na pewno zdecydują się zalegalizować swoją działalność, a nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy. Mały ZUS pozwala na obniżenie wymiaru składek społecznych, natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być płacona w pełnej wysokości. Ulga nie dotyczy przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Prawo uniemożliwia także wykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy, co ma zapobiec wymuszania samozatrudnienia. Aby uzyskać ulgę, należy spełnić wymóg prowadzenia działalności przez 60 dni w roku poprzednim. Pozwoli to wyeliminować nadużycia w postaci celowego wznawiania lub zakładania działalności na koniec roku. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą nie będą mogły od razu skorzystać z ulgi, ponieważ warunkiem jej przyznania jest prowadzenie firmy przez 60 dni w roku poprzednim.
Procedura przyznania ulgi Mały ZUS
Przedsiębiorca musi złożyć wymagane dokumenty, które następnie zostają poddane analizie. Pierwszy dokument to wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA), jeśli kontynuuje on działalność prowadzoną w poprzednim roku. Drugi dokument to zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA). Do tych dokumentów należy dołożyć informację na temat przychodu działalności za poprzedni rok i o najniższej podstawie wymiaru składek. Istnieje możliwość zrezygnowania z ulgi Mały ZUS w każdym momencie. Z ulgi można korzystać przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.